ELİF KOLYE
ELİF KOLYE
ELİF KOLYE
ELİF KOLYE
ELİF KOLYE
ELİF KOLYE
ELİF KOLYE

Elif Kolye (HA1764)

Fiyat : ₺250,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺199,00(KDV Dahil)

Elif Kolye

 

Elif, Arapça'nın ilk harfidir. Alfabetik özelliği itibariyle kendisine soldan bir harf bağlanmaz. Diğer harflerle sadece sağdan bileşir. Elif Harfi, Arapça alfabede Allah'ı sembolize eden harftir. Ebcet hesabında sayı olarak 1’li simgeleyen harf, yüce yaratıcının birliğini ve tekliğini anlatır. Allah’ın adı Elif harfi ile başlar.

 

İster harf ister sayı olarak düşünülsün, Elif her zaman dik yazılır. Yeryüzünden göğe doğru duruşu ile de Allah’ı işaret eder. Allah isminin ilk harfi olduğu gibi evvel, âhir, ezel ve ebed sıfatlarının da ilk harfi olan “elif”, evvel ile âhiri, ezel ile ebedi Ahadiyet çizgisinde birleştiren semboldür.

 

Tüm bunların yanında tasavvuf geleneğinde Elif, “Allah” ın “Bir”liğini ifade eden bir “Vahdet” anlamına gelir. Bu anlayışa göre bütün harfleri, onların sebebi ve kaynağı olan Elif’te görmek, bütün varlıkları Allah’da görmek demektir. Çünkü Elif harflerin evveli olduğu gibi Allah da bütün varlıkların evvelidir. Yani Elif, Allah’ın  “Evvel”, “Âhir”, “Zâhir” ve “Bâtın” olan yegane “Bir” olduğunu ifade eder. İşte bu yüzden Elif’i bilmek her şeyi bilmek anlamına gelir.

 

Benzer Ürünler