Selçuklu Yıldızı Yüzük (HA1714)

Marka : HATT-I ALA
Fiyat : ₺320,00(KDV Dahil)
* ₺84,44 'den başlayan taksitlerle

SELÇUKLU YILDIZI YÜZÜK

Sekiz köşeli yıldız, Türk ve İslam medeniyetinde yaygın olarak kullanılan bir sembol olarak dikkat çekmektedir.
Türkistan’dan Balkanlara pek çok tarihî eserde sekiz köşeli yıldızla karşılaşılır. Anadolu’da daha çok Selçuklu yıldızı olarak anılırken sekiz köşeli yıldızın adı, Orta Asya’da Türkistan Yıldızı’dır. Anadolu’da Konya’da Karatay Medresesi gibi pek çok tarihi eserde karşımıza çıkan sekiz köşeli yıldız, bir dönemde Osmanlı Devleti bayrağını, süslemiştir.
Sekiz köşeli yıldız, iki eşit büyüklükteki karenin çapraz şekilde üst üste konmasıyla oluşmaktadır. İki kare iki farklı dünyaya atıfta bulunur; bu karelerden biri maddi dünyayı diğeri ise manevi olanını ifade etmektedir. Bektaşilikten Nakşibendi’ye, Yesevilikten Kadiriliğe kadar geleneksel tasavvuf hayatında sekiz köşeli yıldız bu minvalde ele alınmış ve sekiz cennet kapısına işaret ettiği kabul edilmiştir.
Sekiz köşeli yıldızın her bir burcu bir erdemi simgelemektedir ki, bu erdemler İslam’ın temel direkleri olarak kabul edilirler. Bunlar; merhamet ve şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek” olarak sıralanır.
Sekiz köşeli yıldız’ın bir başka anlamı da zafer’dir. Dört ana yön ve dört de arayönü bünyesinde toplayan sekiz köşe, bütün yönlerde, girişilen bütün işlerde zafer kazanılacağı anlamını da taşımaktadır.Yüzüğe isteğe göre Safir,Yakut, Rubin veya başka bir taş takılabilir...