LALE VAV YÜZÜK
LALE VAV YÜZÜK
LALE VAV YÜZÜK

Lale Vav Yüzük (HA1767)

Fiyat : ₺999,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺799,00(KDV Dahil)

Lale Vav Yüzük

 

Ebced hesâbında Vav harfinin sayısal değeri altıdır. Bu da imanın altı şartına işâret eder.

 

Lâle, tasavvufta Allah’ı ve O’nun bir tek oluşunu sembolize etmektedir. Zîrâ lâle tek olarak açan bir çiçektir. Diğer taraftan lâlenin yazılışında kullanılan harflerle (لاله), Allah ismi yazılırken kullanılan harflerde aynıdır

 

Allah’tan başka ilâh olmadığına delâlet eden Allah’ın isimlerinden biri de Vav harfidir. Sembolize ettiği Allah’ın ismi ise “Vâhid” tir. Zâtında, sıfatlarında ve fiillerinde bir tek olup benzeri bulunmayan anlamındadır.

 

Tasarımımızda, bir tek olan Allah’ı simgeleyen lâle ile Vav harfi bir araya getirilerek, İhlas sûresi birinci âyet-i kerimede buyurulduğu üzere; “De ki, O Allah bir tektir” anlamı dile getirilmiş, bütün peygamberlerin davası olan “Allah’tan başka ilâh yoktur”  vurgusu yapılmış, imanın şartları sembolize edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Muhyiddin İbn Arabi (k.s) Vav harfi hakkında şöyle der: Vav harfi Mülk, Şehâdet ve Kahr âlemindendir. Mahreci, iki dudak arasıdır. Sayısal değeri altıdır… Bu harf havâssın hasında ve hülâsâda temeyyüz eder. Yolun sonu ona aittir. Mertebesi dördüncü mertebedir. Onun sultanının gücü cinlerde tezâhür eder. Tabiatı sıcaklık ve rutubettir. Unsuru havadır. Tabiatını teşkil edenler ondan var edilir. Hareketi kaynaşmıştır. Arâf ona âittir. Hâlistir; nâkıstır; mukaddestir; müfrettir ve ürkütücüdür.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR